Ukrajina 2009

Černohorská a Svidovecká polonina (15.8.-23.8.2009)

Po výpravách do Nízkých Tater (2005), Bukovských vrchů (2006), Retezatu a Vilcanu (2007) a Rily a Pirinu (2008) jsme vyrazili na další evropské pohoří. Tentokrát na Ukrajinu, na Poloniny Podkarpatské Rusi.
Podkarpatská Rus neboli Zakarpatská Ukrajina představuje mj. i vzpomínku na prvorepublikové Československo a jejího neodmyslitelného zbojníka Nikolu Šuhaje. Jednalo se o přechod vzdušných svobodných polonin, kde jsou k vidění roubené salaše se šindelovou střechou, stáda ovcí, přívětiví bačové, pamětníci starých časů a vesničky rozeseté po kopcích... Nejvyšším vrcholem oblasti je 2061 m vysoká Hoverla.

Hodnotí Míra Trnka
Skupina 14 turistů nejprve během 4 dní přešla téměř celý hřeben Černohorské poloniny včetně výstupu na nejvyšší horu Ukrajiny Hoverlu (2061m). Po krátké regeneraci sil ve vesničce Kvasy jsme se vyvezli na korbě nákladního auta na hřebeny Svidovce a po třech dnech treku travnatými poloninami jsme sestoupili do vesničky Dubové. Část výpravy vracející se linkovým autobusem ještě stihla navštívit a zaplavat si v solném jezeře v Solotvině, druhá část již v sobotu vyrazila auty na cestu domů. Prožili jsme nádherný slunečný týden, našli stopy prvorepublikové minulosti, potkali pro nás již dávno zapomenuté automobily, viděli místní životní podmínky. A hlavně šťastně a zdraví jsme se vrátili.

Účastníci: Míra Trnka, Iveta Trnková, Michal Trnka, Dan Trnka, Pavel Miler st., Veronika Kupková, Ríša Hynek, Tomáš Pokorný, Matěj Pokorný, Vítek Červený, Zuzana Brozová, Roman Horáček, Lukáš Weis, Eva Černá