Rila a Pirin 2008

Expedice Bulharsko proběhla od 15. do 24. 8. I když... Ze třináctičlenné skupinky si čtyři odvážlivci (Wendy, Lenka, Jirka a Standa) výlet o několik dní prodloužili. Vyrazili totiž do Bulharska již 13. 8. linkovým autobusem; podobně se vraceli a různými druhy dopravy (stop, vlak) se přesouvali po Bulharsku.

          Na vrcholu Musaly - 2925 m n m.


Zbylá devítka vyjela dvěma osobními auty v pátek 15. 8. dopoledne, druhý den v 8.00 se všichni setkali v Borovci na úpatí Rily. Pak se ještě vyjelo lanovkou (cca do 2200 m)a dál se šlo po svých: nejprve na Musalu (2925 m) - abychom to nejvyšší měli hned za sebou - a dále do sedla Grnčar (1. nocleh), k Rybným jezerům (2. noc) a přes Kobylno branišče nad chatu Malenovica (3. noc; čtyři "stopaři" od Rybných jezer vyrazili k chatě Makedonia, kde spali, a dále k Pirinu). V úterý dopoledne jsme sešli k chatě Malenovica a Míra s Michalem vyrazili do Borovce pro auta.
Ještě večer jsme pak přejeli pod Pirin a spali pod Vichrenem (4. noc). Druhý den se šlo nalehko: vrcholová skupinka (Trnkovci, Wendy a Standa) přes Vichren (2914 m) k chatě, ostatní jen na (Karel, Jirka) či pod Vichren a zpět. Večer jsme se přesunuli do Primorska (ráno na parkovišti jsme dospali pátou noc) a po půldenním hledání jsme se ubytovali ve dvou pokojích jistého penzionu asi 500 m od černomořských pláží... Odpoledne jsme (s neuvěřitelnou dávkou shody okolností a štěstí) shlédli v místní TV šestý (a vítězný) pokus Špotákové v Pekingu a pak si užívali na pláži a někdo i při nákupech. V sobotu dopoledne jsme se vydali zpět (s prohlídkou Sozopolu). Po neplánovaných zastávkách na bulharsko-srbské (1 h.) a hlavně srbsko-maďarské (4 h.) hranici jsme byli doma v neděli 24. 8. pozdě odpoledne. Autem to bylo dost přesně 4000 km... Odvážná čtyřka cestovatelů "po vlasní ose" pak přijela o dva dny později.

Účastníci: Pavel Miler st., Pavel Miler ml., Miroslav Trnka, Iveta Trnková, Michal Trnka, Daniel Trnka, Standa Müller, Vendula Braunová, Lenka Reinwartová, Veronika Kupková, Karel Popel, Marcela Popelová

Foto celé skupiny z Primorska.